Українські пенсіонери можуть пройти ідентифікацію за допомогою відеоконференцзв’язку

Дата: 22.02.2024 16:40
Кількість переглядів: 332

8 грудня 2023 року набула чинності постанова правління Пенсійного фонду України від 20 листопада 2023 року № 49-2 “Про затвердження Порядку встановлення територіальним органом Пенсійного фонду України особи одержувача пенсії, щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, інших соціальних виплат шляхом відеоконференцзв’язку“, зареєстрована в Міністерстві юстиції України 05 грудня 2023 року за № 2111/41167.

Порядком передбачено, що заяву на проходження фізичної ідентифікації у режимі відеоконференцзв’язку можна подати через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України шляхом заповнення відповідного електронного бланка або за допомогою засобів телефонного зв’язку через визначені контактні центри.

Ідентифікація особи одержувача у режимі відеоконференцзв’язку буде проведена в час та спосіб, узгоджені із одержувачем виплат.

Відеоідентифікація здійснюється протягом 30 календарних днів, але не раніше 10 робочих днів з дати подання заяви (звернення).

Важливо!Відеоконференцзв’язок може бути проведений через одну із програмних платформ, яку обере заявник: Google Meet, Signal, Skype, Telegram, Viber, WhatsApp, Zoom.

Про ідентифікацію українських пенсіонерів, які є внутрішньо переміщеними особами

Обов’язок періодично (кожні три або шість місяців) проходити фізичну ідентифікацію в АТ “Ощадбанкбуло визначено для осіб, які до 24.02.2022 набули статусу внутрішньо переміщеної особи (ВПО) (постанова Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 № 637 “Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам“).

Водночас, в період дії карантинних заходів (з 12.03.2020 до 01.07.2023) така ідентифікація не проводилась.

Постановою Уряду від 08.08.2023 № 837 “Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 30 серпня 1999 р. № 1596 і від 5 листопада 2014 р. № 637“ передбачено, що для отримання виплат у 2024 році особи з числа ВПО мають пройти ідентифікацію в АТ “Ощадбанкабо в органах Пенсійного фонду України.

ІДЕНТИФІКАЦІЯ: ХТО ТА ЯК ЗОБОВ’ЯЗАНИЙ ЇЇ ПРОЙТИ

Про норму фізичної ідентифікації

Ця норма є загальноприйнятою міжнародною практикою. В Україні вона діє на постійній основі ще з 2004 р. та стосується всіх отримувачів пенсій та соціальних виплат. Її мета – перевірити, чи дійсно є особа, яка отримує кошти від держави, і чи отримує виплату саме та особа, якій вони були призначені.

Абсолютна більшість українських пенсіонерів і отримувачів соціальних виплат не зважали на дію цієї норми, оскільки проходили фізичну ідентифікацію в спосіб, який не привертав уваги. Наприклад, особисто звертаючись до банку за отриманням нової пластикової картки. Або ж ідентифікацію на практиці здійснював листоноша, вручаючи пенсію.

Чому фізична ідентифікація актуальна зараз

Для окремої категорії громадян (внутрішньо переміщених осіб, надалі – ВПО) норма проходження фізичної ідентифікації останні 3 роки не застосовувалась. Протягом трьох років виплата пенсій пенсіонерам, які стали ВПО до 24 лютого 2022 р., здійснювалася без проходження фізичної ідентифікації, з моменту введення в Україні карантину у зв‘язку з Covid-19.

З 1-го липня, у зв’язку із закінченням карантину, вона відновила свою дію.

Тобто, ця норма відновлена лише для тих пенсіонерів, які стали ВПО до початку повномасштабної війни. Для інших вона діяла весь час.

Під час війни частина українців не може фізично відвідати відділення банку чи Пенсійного фонду. Тому був розширений інструментарій фізичної ідентифікації.

Наявні сьогодні інструменти дозволяють пройти її як віддалено, так і особисто. Тому пенсіонери, які стали внутрішньо переміщеними особами до 24 лютого 2022 р. можуть пройти ідентифікацію кількома способами.

Способи проведення ідентифікації

  1. Особистозвернутися до відділення АТ “Ощадбанкабо до будь-якого зручного сервісного центру Пенсійного фонду України з документом, що посвідчує особу (паспорт громадянина України).

  2. Через особистий кабінет на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України (https://portal.pfu.gov.ua) за допомогою віддаленого кваліфікованого електронного підписуДія.Підпис” (“Дія ID”), створеного за допомогою мобільного додатка Єдиного державного вебпорталу електронних послуг .

  3. За допомогою відеоконференцзв’язку в територіальному органі Пенсійного фонду України (відповідний Порядок затверджено постановою правління Пенсійного фонду України від 20.11.2023 № 49-2, зареєстровано у Міністерстві юстиції України 05.12.2023 за № 2111/41167).

  4. В закордонній дипломатичній установі України отримати документ, який посвідчує, що фізична особа є живою, якщо пенсіонер з числа ВПО перебуває за кордоном. Видане в установленому порядку посвідчення разом із заявою про проходження ідентифікації (довільної форми) слід направити до територіального органу Пенсійного фонду України, де пенсіонер перебуває на обліку. Оригінал посвідчення разом із заявою можна направити засобами поштового зв’язку або в сканованому вигляді – через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України з використанням засобів кваліфікованого електронного підпису.

До уваги пенсіонерів, що перебувають за кордоном. Враховуючи можливість ідентифікації через вебпортал Пенсійного фонду України, відвідування дипломатичної установи НЕ є обов’язковим. Набагато зручніше пройти цю процедуру за допомогою цифрових інструментів (п.2).

Відтак, підсумовуємо:

  • вимога фізичної ідентифікації не є нововведенням, норма діяла в Україні протягом майже 20-ти років;

  • наразі вона відновлена для тих пенсіонерів та осіб, які отримують соціальні виплати, що стали ВПО до 24.02.22.

 

Термін проходження ідентифікації продовжено до 31 березня!

 

Уряд постановою № 837 від 08.08.2023 продовжив термін ідентифікації спочатку до 31 грудня 2023 року, а постановою № 1384 від 27.12.2023 – до 31 березня 2024 року. 

Це означає, що пенсіонери з числа ВПО, які набули відповідного статусу до 24.02.2022, мають час до цієї дати для проходження ідентифікації. Відповідно, виплата пенсій у цей період продовжуватиметься. 

Визначений термін в 3 місяці необхідно використати, щоб пройти ідентифікацію зручним для себе способом.

Звертаємо увагу, що у випадку непроходження ідентифікаціїпенсія накопичуватиметься на розрахунковому рахунку пенсіонера, до моменту проходження ідентифікації. Після проходженняуся сума пенсії перераховуватиметься на рахунок пенсіонера з місяця, у якому припинилось фінансування виплати. Це передбачено для того, щоб уникнути зловживань та ситуацій, коли коштами може скористатися інша людина, отримавши доступ до картки і ПІН-коду.

Як записатись на проходження ідентифікації у режимі відеоконференцзв’язку

 

Порядок встановлення територіальним органом  ПФУ особи одержувача пенсії, щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, інших соціальних виплат шляхом відеоконференцзв’язку затверджений постановою правління Пенсійного фонду України 20 листопада 2023 року за № 49-2 та зареєстрований у Міністерстві юстиції України 5 грудня 2023 року за № 2111/41167.

Подати заяву на ідентифікацію у режимі відеоконференцзв’язку можна або через вебпортал електронних послуг ПФУ шляхом заповнення відповідного електронного бланка, або за допомогою засобів телефонного зв’язку через Контакт- центр ПФУ України.

 

Щоб записатись на проходження  ідентифікації у режимі відеоконференцзв’язку через вебпортал Пенсійного фонду України необхідно виконати наступні кроки:

 

Крок 1. Зайдіть на вебпортал електронних послуг ПФУ https://portal.pfu.gov.ua.  У верхній частині екрану оберіть вкладку «Ідентифікація у режимі відеоконференцзв’язку» та натисніть на неї.

Крок 2. У формі, що з’явиться на екрані, заповніть всі поля, позначені зірочкою. Виконайте зазначені на екрані вказівки.

  • Заповніть особисті дані; дані документу, що посвідчує особу; вкажіть адресу електронної пошти та номер телефону (для отримання зворотного контакту від фахівців ПФУ); з випадаючого списку оберіть спосіб проведення відеоідентифікації через один із запропонованих додатків: Google Meet, Signal, Skype, Telegram, Viber, WhatsApp, Zoom; за необхідності, вкажіть вид послуги, яку необхідно забезпечити під час відеоідентифікації (перекладач жестової мови, фізичний супровід персонального асистента або помічника, тощо), дайте згоду на передачу даних та натисніть «Подати заяву».

  • До заяви можуть бути доданівигляді прикріплених файлів) ідентифікаційні документи: паспорт, пенсійне посвідчення, довідка про присвоєння ідентифікаційного номера, свідоцтво про народження, трудова книжка тощо (розмір кожного файлу не повинен перевищувати 1 Мб).

Зверніть увагуВ інтересах малолітніх або неповнолітніх осіб, недієздатних осіб, осіб, дієздатність яких обмежено, заяви подаються батьками, усиновлювачами, батьками-вихователями, прийомними батьками, патронатними вихователями, опікунами, піклувальниками.

 

Щоб подати заяву за допомогою засобів телефонного зв’язку потрібно виконати такі дії:

Крок 1. Зателефонуйте на один із номерів Контакт-центру ПФУ:

0800 503 753

(044) 281-08-70

(044) 281 08 71

Крок 2.Після з’єднання, дотримуйтесь озвучених вказівок: із переліку, запропонованих питань, оберіть «Питання щодо виплати пенсій та ідентифікації» та натисніть цифру 3 на клавіатурі телефону.

Крок 3.Надайте оператору відповіді на питання для заповнення заяви на ідентифікацію, в тому числі, адресу електронної пошти та номер телефону (для отримання зворотного контакту від фахівців ПФУ).

Важливо!

Після подачі заяви на проходження ідентифікації у режимі відеоконференцзв’язку (будь-яким із зазначених способів), з вами зв’яжеться уповноважений працівник органу Пенсійного фонду України для узгодження часу та способу проведення відеоідентифікації.

Відеоідентифікація здійснюється протягом 30 календарних днів, але не раніше 10 робочих днів з дати подання заяви (звернення).

Фото без опису


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь